Prolić, Zlatko

Link to this page

Authority KeyName Variants
3ffa2d5a-3030-4642-a41e-11d8681ffe30
  • Prolić, Zlatko (3)
Projects

Author's Bibliography

Kućna muva (Musca domestica, L.) kao ogledna vrsta

Prolić, Zlatko; Savić, Tatjana; Todorović, Dajana

(Belgrade: Entomological Society of Serbia, 2011)

TY  - CONF
AU  - Prolić, Zlatko
AU  - Savić, Tatjana
AU  - Todorović, Dajana
PY  - 2011
UR  - https://radar.ibiss.bg.ac.rs/handle/123456789/4030
AB  - Kao sinantropna vrsta, prisutna uz čoveka tokom cele njegove evolucije, malo joj je u nauci poklonjena pažnja i to ne samo kao vrsti koja je vektor prenošenja mnogih infektivnih bolesti, već i kao dobar eksperimentalni model. Kućna muva je dostupna, lako se gaji u laboratoriji sa minimalnim ekološkim i populacionim zahtevima, kratkog vremena razvića; holometabola vrsta, sa dovoljnim brojem potomaka u relativno kratkom reproduktivnom periodu.

U radu će biti dat pregled svih relevantnih parametara za njen uzgoj, a biće prikazano i nekoliko ogleda izvedenih na ovoj vrsti.
PB  - Belgrade: Entomological Society of Serbia
C3  - Simpozijum entomologa Srbije 2011
T1  - Kućna muva (Musca domestica, L.) kao ogledna vrsta
SP  - 60
UR  - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_ibiss_4030
ER  - 
@conference{
author = "Prolić, Zlatko and Savić, Tatjana and Todorović, Dajana",
year = "2011",
abstract = "Kao sinantropna vrsta, prisutna uz čoveka tokom cele njegove evolucije, malo joj je u nauci poklonjena pažnja i to ne samo kao vrsti koja je vektor prenošenja mnogih infektivnih bolesti, već i kao dobar eksperimentalni model. Kućna muva je dostupna, lako se gaji u laboratoriji sa minimalnim ekološkim i populacionim zahtevima, kratkog vremena razvića; holometabola vrsta, sa dovoljnim brojem potomaka u relativno kratkom reproduktivnom periodu.

U radu će biti dat pregled svih relevantnih parametara za njen uzgoj, a biće prikazano i nekoliko ogleda izvedenih na ovoj vrsti.",
publisher = "Belgrade: Entomological Society of Serbia",
journal = "Simpozijum entomologa Srbije 2011",
title = "Kućna muva (Musca domestica, L.) kao ogledna vrsta",
pages = "60",
url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_ibiss_4030"
}
Prolić, Z., Savić, T.,& Todorović, D.. (2011). Kućna muva (Musca domestica, L.) kao ogledna vrsta. in Simpozijum entomologa Srbije 2011
Belgrade: Entomological Society of Serbia., 60.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_ibiss_4030
Prolić Z, Savić T, Todorović D. Kućna muva (Musca domestica, L.) kao ogledna vrsta. in Simpozijum entomologa Srbije 2011. 2011;:60.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_ibiss_4030 .
Prolić, Zlatko, Savić, Tatjana, Todorović, Dajana, "Kućna muva (Musca domestica, L.) kao ogledna vrsta" in Simpozijum entomologa Srbije 2011 (2011):60,
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_ibiss_4030 .

Magnetna polja i svet insekata

Prolić, Zlatko; Todorović, Dajana; Petković, Branka; Rauš Balind, Snežana; Nikolić, Ljiljana

(Belgrade: Entomological Society of Serbia, 2009)

TY  - CONF
AU  - Prolić, Zlatko
AU  - Todorović, Dajana
AU  - Petković, Branka
AU  - Rauš Balind, Snežana
AU  - Nikolić, Ljiljana
PY  - 2009
UR  - https://radar.ibiss.bg.ac.rs/handle/123456789/4020
AB  - Živi organizmi su kompleksni dinamički sistemi koji su preko tri milijarde godina evoluirali u sredini sa magnetnim poljima. Spoljašnje magnetno polje je uticalo na sve procese i nivoe organizacije živih sistema. Zahvaljujući magnetnom omotaču koji štiti planetu, pa i živa bića od štetnog kosmičkog zračenja, život na Zemlji je moguć. Narušavanjem ravnoteže bioloških sistema spoljašnjim magnetnim poljima, čak i tokom kraćeg vremena izlaganja, nastaju različiti poremećaji. Na ovaj način nastali poremaćaji akumuliraju se u organizmima, što je jedan od razloga za traženje objašnjenja bioloških efekata magnetnih polja. S druge strane, veoma važna činjenica koja nas usmerava na što bolje razumevanje ove problematike je potreba za zaštitom ljudskog zdravlja zbog uvođenja novih tehnologija u svakodnevni život, industriju i medicinu, kao i zbog mogućnosti terapijske upotrebe magnetnih polja.
Iako ispitivanja bioloških efekata magnetnih polja različitih intenziteta i frekvencija imaju dug vek, malo se zna o samom mehanizmu delovanja (Liboff i McLeod, 1988; Lednev, 1991). Mnoge hipoteze se odnose na moguće mehanizme delovanja spoljašnjih magnetnih polja na žive sisteme, međutim još uvek nema jedinstvene teorije o ovim interakcijama. U eksperimentalnim studijama korišćena su konstantna (permanentna, stalna) magnetna polja različitih intenziteta, kao i promenljiva magnetna polja najširih frekventnih opsega (od ekstremno niskofrekventnih, preko ekstremno visokofrekventnih u IC, vidljivom i UV delu spektra, do jonizujućih elektromagnetnih polja).
Jedna od karakteristika živih bića je da međusobno interaguju i adaptiraju se na sredinu u kojoj žive, te su vremenom stekla sposobnost i da koriste spoljašnja magnetna polja. Prvi dokazi koji potkrepljuju ovu tvrdnju proističu iz studija u kojima se pratila orijentacija i kretanje životinja, kao i njihova međusobna komunikacija. 
O delovanju magnetnog polja na različite oblike ponašanja insekata, a posebno na orijentaciju ukazao je još Schneider (1975). Uticaj spoljašnjih magnetnih polja na ponašanje, a samim tim i na orijentaciju, najdetaljnije je izučen kod medonosne pčele Apis mellifera (Martin i Lindauer, 1977; Korall, 1978; Kilbert, 1979; Towne i Gould, 1985; Walker i Bitterman, 1985, 1989a, b, c; Walker i sar; 1989). Da magnetna polja deluju na različite nivoe ponašanja i kod drugih insekta, pokazano je u velikom broju radova (Picton, 1966; Becker, 1976; Kisliuk i Ishay, 1977; Baker i Mather, 1982; Baker, 1987; Rickli i Leuthold, 1988; Perez i sar., 1999; Klotz i Jander, 2003; Prolić i sar., 2003).
Vrsta Apis mellifera se pokazala kao dobar eksperimentalni model i za ispitivanje uticaja veštačkih magnetnih polja na razviće insekata (Prolić i Jovanović, 1986). Magnetna polja menjaju normalan tok razvića i drugih insekata: Drosophila melanogaster (Ramirez i sar., 1983; Ho i sar., 1992; Prolić i sar., 2001), Tenebrio molitor (Prolić i Nenadović, 1995), Baculum extradentatum (Mrdaković i sar., 2007), Musca domestica (Stanojević i sar., 2005), Hylotrupes bajulus (Rauš i sar., 2009), Heliothis virescens (Pan, 1996)... 
Kada govorimo o magnetnim poljima, posebno su interesantna i značajna istraživanja o uticaju ovog faktora spoljašnje sredine na genetske mehanizme. Delujući na gene odgovorne za proliferaciju ćelija, magnetna polja značajno utiču na veličinu tela vinske mušice Drosophila melanogaster (Giorgi i sar., 1992), kao i na veličinu i asimetriju krila kod ove vrste (Stamenković-Radak i sar., 2001). Magnetna polja različitih karakteristika utiču i na ćelijsku transkripciju, ekspresiju gena i sintezu proteina kod Drosophila sp i drugih vrsta insekata (Goodman i sar., 1987; Goodman i Henderson, 1988; Tipping i sar., 1999), a menja se i varijabilnost unutar eksperimentalnih grupa (Prolić, 1989; Prolić i Anđelković, 1992., Patenković i sar., 2007). 
U daljem traganju za primarnim mehanizmima percepcije magnetnih polja kod živih sistema, a imajući u vidu brojne naznake da bi to mogao biti centralni nervni sistem, pristupilo se elektrofiziološkim istraživanjima na komplikovanim moždanim ganglijama kod insekata. Po prvi put registrovana je spontana bioelektrična aktivnost iz antenalnog regiona mozga strižibube Morimus funereus i praćene su promene neuronske aktivnosti tokom i nakon delovanja primenjenog magnetnog polja (Todorović i sar., 2007). Da bi se potkrepili podaci o pretpostavci da je nervni sistem struktura primarno odgovorna za reakciju organizama, a samim tim i insekata, na različite spoljašnje ekološke faktore uključujući i magnetna polja, posvetila se pažnja i analizi neurosekretornog sistema insekata (Nenadović i sar., 2005; Perić-Mataruga i sar., 2006, 2008). 
Magnetna polja na različite načine utiču na normalan tok metaboličkih puteva. Kod hemimetabolnog insekta Baculum extradentatum čije se embrionalno razviće odvijalo u prisustvu konstantnog i promenljivog magnetnog polja uočene su promene u produkciji slobodnih radikala i antioksidativnoj odbrani (Todorović i sar., 2008). Konstantno magnetno polje dovodi do povećanja metabolizma larvi tvrdokrilaca vrste Tenebrio molitor (Vácha, 1997), a kod pčela se uočava smanjena enzimska aktivnost trehalaze, kao i povećava količina fosfolipida (Kefuss i sar., 1999).
Rezultati svih ovih istraživanja nedvosmisleno pokazuju da „veštačka“ magnetna polja, kao ekofiziološki faktor kod insekata, kao i kod svih drugih organizama sa različitog stupnja evolutivne lestvice, indukuju promene na svim nivoima biološke organizacije.
PB  - Belgrade: Entomological Society of Serbia
C3  - Simpozijum entomologa Srbije 2009
T1  - Magnetna polja i svet insekata
SP  - 5
EP  - 6
UR  - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_ibiss_4020
ER  - 
@conference{
author = "Prolić, Zlatko and Todorović, Dajana and Petković, Branka and Rauš Balind, Snežana and Nikolić, Ljiljana",
year = "2009",
abstract = "Živi organizmi su kompleksni dinamički sistemi koji su preko tri milijarde godina evoluirali u sredini sa magnetnim poljima. Spoljašnje magnetno polje je uticalo na sve procese i nivoe organizacije živih sistema. Zahvaljujući magnetnom omotaču koji štiti planetu, pa i živa bića od štetnog kosmičkog zračenja, život na Zemlji je moguć. Narušavanjem ravnoteže bioloških sistema spoljašnjim magnetnim poljima, čak i tokom kraćeg vremena izlaganja, nastaju različiti poremećaji. Na ovaj način nastali poremaćaji akumuliraju se u organizmima, što je jedan od razloga za traženje objašnjenja bioloških efekata magnetnih polja. S druge strane, veoma važna činjenica koja nas usmerava na što bolje razumevanje ove problematike je potreba za zaštitom ljudskog zdravlja zbog uvođenja novih tehnologija u svakodnevni život, industriju i medicinu, kao i zbog mogućnosti terapijske upotrebe magnetnih polja.
Iako ispitivanja bioloških efekata magnetnih polja različitih intenziteta i frekvencija imaju dug vek, malo se zna o samom mehanizmu delovanja (Liboff i McLeod, 1988; Lednev, 1991). Mnoge hipoteze se odnose na moguće mehanizme delovanja spoljašnjih magnetnih polja na žive sisteme, međutim još uvek nema jedinstvene teorije o ovim interakcijama. U eksperimentalnim studijama korišćena su konstantna (permanentna, stalna) magnetna polja različitih intenziteta, kao i promenljiva magnetna polja najširih frekventnih opsega (od ekstremno niskofrekventnih, preko ekstremno visokofrekventnih u IC, vidljivom i UV delu spektra, do jonizujućih elektromagnetnih polja).
Jedna od karakteristika živih bića je da međusobno interaguju i adaptiraju se na sredinu u kojoj žive, te su vremenom stekla sposobnost i da koriste spoljašnja magnetna polja. Prvi dokazi koji potkrepljuju ovu tvrdnju proističu iz studija u kojima se pratila orijentacija i kretanje životinja, kao i njihova međusobna komunikacija. 
O delovanju magnetnog polja na različite oblike ponašanja insekata, a posebno na orijentaciju ukazao je još Schneider (1975). Uticaj spoljašnjih magnetnih polja na ponašanje, a samim tim i na orijentaciju, najdetaljnije je izučen kod medonosne pčele Apis mellifera (Martin i Lindauer, 1977; Korall, 1978; Kilbert, 1979; Towne i Gould, 1985; Walker i Bitterman, 1985, 1989a, b, c; Walker i sar; 1989). Da magnetna polja deluju na različite nivoe ponašanja i kod drugih insekta, pokazano je u velikom broju radova (Picton, 1966; Becker, 1976; Kisliuk i Ishay, 1977; Baker i Mather, 1982; Baker, 1987; Rickli i Leuthold, 1988; Perez i sar., 1999; Klotz i Jander, 2003; Prolić i sar., 2003).
Vrsta Apis mellifera se pokazala kao dobar eksperimentalni model i za ispitivanje uticaja veštačkih magnetnih polja na razviće insekata (Prolić i Jovanović, 1986). Magnetna polja menjaju normalan tok razvića i drugih insekata: Drosophila melanogaster (Ramirez i sar., 1983; Ho i sar., 1992; Prolić i sar., 2001), Tenebrio molitor (Prolić i Nenadović, 1995), Baculum extradentatum (Mrdaković i sar., 2007), Musca domestica (Stanojević i sar., 2005), Hylotrupes bajulus (Rauš i sar., 2009), Heliothis virescens (Pan, 1996)... 
Kada govorimo o magnetnim poljima, posebno su interesantna i značajna istraživanja o uticaju ovog faktora spoljašnje sredine na genetske mehanizme. Delujući na gene odgovorne za proliferaciju ćelija, magnetna polja značajno utiču na veličinu tela vinske mušice Drosophila melanogaster (Giorgi i sar., 1992), kao i na veličinu i asimetriju krila kod ove vrste (Stamenković-Radak i sar., 2001). Magnetna polja različitih karakteristika utiču i na ćelijsku transkripciju, ekspresiju gena i sintezu proteina kod Drosophila sp i drugih vrsta insekata (Goodman i sar., 1987; Goodman i Henderson, 1988; Tipping i sar., 1999), a menja se i varijabilnost unutar eksperimentalnih grupa (Prolić, 1989; Prolić i Anđelković, 1992., Patenković i sar., 2007). 
U daljem traganju za primarnim mehanizmima percepcije magnetnih polja kod živih sistema, a imajući u vidu brojne naznake da bi to mogao biti centralni nervni sistem, pristupilo se elektrofiziološkim istraživanjima na komplikovanim moždanim ganglijama kod insekata. Po prvi put registrovana je spontana bioelektrična aktivnost iz antenalnog regiona mozga strižibube Morimus funereus i praćene su promene neuronske aktivnosti tokom i nakon delovanja primenjenog magnetnog polja (Todorović i sar., 2007). Da bi se potkrepili podaci o pretpostavci da je nervni sistem struktura primarno odgovorna za reakciju organizama, a samim tim i insekata, na različite spoljašnje ekološke faktore uključujući i magnetna polja, posvetila se pažnja i analizi neurosekretornog sistema insekata (Nenadović i sar., 2005; Perić-Mataruga i sar., 2006, 2008). 
Magnetna polja na različite načine utiču na normalan tok metaboličkih puteva. Kod hemimetabolnog insekta Baculum extradentatum čije se embrionalno razviće odvijalo u prisustvu konstantnog i promenljivog magnetnog polja uočene su promene u produkciji slobodnih radikala i antioksidativnoj odbrani (Todorović i sar., 2008). Konstantno magnetno polje dovodi do povećanja metabolizma larvi tvrdokrilaca vrste Tenebrio molitor (Vácha, 1997), a kod pčela se uočava smanjena enzimska aktivnost trehalaze, kao i povećava količina fosfolipida (Kefuss i sar., 1999).
Rezultati svih ovih istraživanja nedvosmisleno pokazuju da „veštačka“ magnetna polja, kao ekofiziološki faktor kod insekata, kao i kod svih drugih organizama sa različitog stupnja evolutivne lestvice, indukuju promene na svim nivoima biološke organizacije.",
publisher = "Belgrade: Entomological Society of Serbia",
journal = "Simpozijum entomologa Srbije 2009",
title = "Magnetna polja i svet insekata",
pages = "5-6",
url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_ibiss_4020"
}
Prolić, Z., Todorović, D., Petković, B., Rauš Balind, S.,& Nikolić, L.. (2009). Magnetna polja i svet insekata. in Simpozijum entomologa Srbije 2009
Belgrade: Entomological Society of Serbia., 5-6.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_ibiss_4020
Prolić Z, Todorović D, Petković B, Rauš Balind S, Nikolić L. Magnetna polja i svet insekata. in Simpozijum entomologa Srbije 2009. 2009;:5-6.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_ibiss_4020 .
Prolić, Zlatko, Todorović, Dajana, Petković, Branka, Rauš Balind, Snežana, Nikolić, Ljiljana, "Magnetna polja i svet insekata" in Simpozijum entomologa Srbije 2009 (2009):5-6,
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_ibiss_4020 .

Behavioural response to an unsuitable host plant in the gypsy moth (Lymantria dispar L.)

Lazarević, Jelica; Perić Mataruga, Vesna; Prolić, Zlatko; Tucić, Nikola

(Institute of Systematics and Evolution of Animals Polish Academy of Sciences, 2003)

TY  - JOUR
AU  - Lazarević, Jelica
AU  - Perić Mataruga, Vesna
AU  - Prolić, Zlatko
AU  - Tucić, Nikola
PY  - 2003
UR  - https://books.google.rs/books?id=qQ0l8NNeukYC&pg=PA129&lpg=PA129&dq=Behavioural+response+to+an+unsuitable+host+plant+in+the+gypsy+moth+(Lymantria+dispar+L.).+Folia+Biol+(Krakow)&source=bl&ots=KROZh2m1YY&sig=ACfU3U3T976WwuZSPIzGSMDjNBox_TQYwQ&hl=sr&sa=X&ved=2ahUKEwjT3K6eivXsAhVq5OAKHegPDbQQ6AEwA3oECAUQAg#v=onepage&q=Behavioural%20response%20to%20an%20unsuitable%20host%20plant%20in%20the%20gypsy%20moth%20(Lymantria%20dispar%20L.).%20Folia%20Biol%20(Krakow)&f=false
UR  - https://radar.ibiss.bg.ac.rs/handle/123456789/3975
AB  - To assess local differentiation in host preference, a two-choice test was performed on first-instar gypsy moth larvae originating from an oak and locust-tree forest. More than 40 generations feeding on locust-tree leaves, rich in alkaloids, led to non-efficient discrimination of host leaves in larvae from a locust-tree forest. Possible causes of observed population differences are discussed in the present paper.
PB  - Institute of Systematics and Evolution of Animals Polish Academy of Sciences
T2  - Folia Biologica
T1  - Behavioural response to an unsuitable host plant in the gypsy moth (Lymantria dispar L.)
IS  - 1-2
VL  - 51
SP  - 129
EP  - 131
UR  - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_ibiss_3975
ER  - 
@article{
author = "Lazarević, Jelica and Perić Mataruga, Vesna and Prolić, Zlatko and Tucić, Nikola",
year = "2003",
abstract = "To assess local differentiation in host preference, a two-choice test was performed on first-instar gypsy moth larvae originating from an oak and locust-tree forest. More than 40 generations feeding on locust-tree leaves, rich in alkaloids, led to non-efficient discrimination of host leaves in larvae from a locust-tree forest. Possible causes of observed population differences are discussed in the present paper.",
publisher = "Institute of Systematics and Evolution of Animals Polish Academy of Sciences",
journal = "Folia Biologica",
title = "Behavioural response to an unsuitable host plant in the gypsy moth (Lymantria dispar L.)",
number = "1-2",
volume = "51",
pages = "129-131",
url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_ibiss_3975"
}
Lazarević, J., Perić Mataruga, V., Prolić, Z.,& Tucić, N.. (2003). Behavioural response to an unsuitable host plant in the gypsy moth (Lymantria dispar L.). in Folia Biologica
Institute of Systematics and Evolution of Animals Polish Academy of Sciences., 51(1-2), 129-131.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_ibiss_3975
Lazarević J, Perić Mataruga V, Prolić Z, Tucić N. Behavioural response to an unsuitable host plant in the gypsy moth (Lymantria dispar L.). in Folia Biologica. 2003;51(1-2):129-131.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_ibiss_3975 .
Lazarević, Jelica, Perić Mataruga, Vesna, Prolić, Zlatko, Tucić, Nikola, "Behavioural response to an unsuitable host plant in the gypsy moth (Lymantria dispar L.)" in Folia Biologica, 51, no. 1-2 (2003):129-131,
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_ibiss_3975 .
8
8